Radyo Jingle | Yonca Baygın | Turkish Voice Over
payday
JoomlaWatch Stats 1.2.10_04 by Matej Koval
Jingle Seslendirme

Jingle nedir? Nasıl olmalıdır?

Kullanım yerine göre değişiklik gösterebilen sözlü veya sözsüz, melodik altyapılı veya melodik altyapısız kısa reklamlardır Jingle (Cingıl).

Radyo istasyonları genel itibariyle tüm dünyada Jingle tercihlerini, Slogan, Radyonun ismi ve Radyonun sloganını kısa ve etkili bir şekilde dinleyicilerine ulaştırmaktan yana kullanır. Bunu yaparkende genelde melodik altyapılar tercih ederler.

Jingle, sweeper ve teaser gibi yapımlar, bir radyoyu diğerlerinden ayırmaya yarayan en önemli unsurlardandır.

Gün içerisinde sıkça dinleyicilere ulaşacak bu küçük reklamcıkların iyi düşünülmüş bir produksiyon altyapısı olması ve akılda kalan melodiler, produksiyon efektleriyle desteklenerek tercih edilmesi gerekir. Örneğin, hızlı başlayan, hızlı devam eden ve hızlı sona eren bir şarkıdan sonra çok düşük tempoda başlayan bir şarkı çalmak, Jingle kullanılmadan radyodaki şarkı bütünlüğünü ve ahengini bozabilir; oysa doğru kullanılan bir Jingle bu bütünlüğü dinleyicilerinize hissettirmez. Hızlı biten şarkı sonrası melodisi hızlı başlayan ve yavaş yavaş temposu düşen 7-8 saniyelik bir Jingle sonradan çalacak olan slow şarkınızla aradaki bütünlüğü korur.

Tüm bunlar, radyo programcılarını, sürekli olarak radyonun ismini, ya da tanıtımı yapılacak aktivitenin içeriğini söylemek zorunluluğundan kurtarmak ve yayın akışında güzel renkler oluşturmak için yapılan prodüksiyonlardır.

MY PRODUKSIYON JINGLE SESLENDİRME ÖRNEKLERİ:

DOST FM-A
DOST FM-B
DOST FM-C
CLUB 5

Jingle Projelerinizi hayata geçirmek için, iletişim bölümünden Telefon veya E-mail yollarıyla ulaşabilirsiniz.